HERALEM 19 Şubat 2019 Salı
A B C D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
Reklamlar
Yeni Eklenen Çok Okunan
ĞULÜVV 1561
ĞUFRÂN 1312
GABN 2049
IRZ 1258
ĞAFFÂR 1369
ÖDÜNÇ 1373
İÂNE 1274
ÎCÂB 1481
ÇİLE 1728
CELÎL 1476
CELDE 1769
BİRR 5297
BURHAN 3139
ÂSİTÂNE 2338
BEYT 2177
GABN 2049
ATEİZM 1990
ABES 1899
BASAR 1851
BEŞÎR 1820
CEBRÂİL 1785
CELDE 1769
» ĞULÜVV
Sözlükte "normal sınırı aşmak, davranış ve her türlü anlayışta itidal çizgisinin ötesine geçmek" demektir. Bu aşırılık ve eylem fiatlarda olursa galâ, değer ve rütbede olursa gulüvv anlamına gelir. Terim olarak gulüv, Kur'ân ve sünnete göre belirlenen İslâmî anlayışın sınırlarını aşan inanç ve davranışlar olarak tanımlanabilir.

Kur'ân, Ehl-i Kitab'a hitap ederken aşırı gitmemeleri için onları uyarmıştır. İki ayrı yerde Hristiyanların kendi peygamberlerine gösterdikleri aşırı tepkiye dikkat çekilmektedir. "De ki: Ey kitap ehli! Dininizde haksız yere haddi aşmayın. Daha önceden sapan, birçoklarını saptıran ve yolun doğrusundan uzaklaşan bir topluma uymayın." (Mâide, 5/77); "Ey Ehl-i Kitap! Dininizde aşırı gitmeyin ve Allah hakkında gerçekten başkasını söylemeyin..." (Nisâ, 4/171).

Hadis literatüründe de dinde ve sosyal hayatta görülen bütün aşırılıklar gulüvv olarak kabul edilmiştir. Rasûlullah'ın farz olur endişesiyle terâvîh namazını cemaatle kılmaması, dua ederken sesi yükseltmemesi, yolculuk esnasında namaz ve oruç gibi ibadetlerde tanınan ruhsat, imamlık yapanların namazı uzatmamaları, zühd ve takvasını öne sürerek evlenmeyi terketmek isteyenlere izin verilmemesi gibi uygulamalar da aşırılığın tasvib görmediğini bildirmektedir.

İslâm tarihi boyunca Müslümanlar arasında yaygın hale gelen "gulüvv"ü diğer bir ifâde ile aşırılığı itikadî ve amelî olmak üzere iki grupta ele almak mümkündür. İtikadî davranışlara örnek olarak, Ehl-i Beyte mensup imamların, ya da veli ve şeyh olduklarına inanılan kişilerin gaybı bildiklerine, kâinatın işlerinin yürütülmesinde tasarruf sahibi olduklarına inanmak, onların söz ve emirlerini nass olarak kabul etmek gibi davranışlardır.

Amelî konularla ilgili "gulüvv" ise, emredilen veya yasaklanan hususlara ilavelerde bulunmak şeklinde özetlenebilir. Zira dinde aşırılık, insanı amacından saptırır. Allah'ın koymadığı hükümlerin konmasına, yasaklamadığı işlerin de yasaklanmasına yol açar. Bu da ya insanların hareket alanını daraltır veya aşırılığa götürerek dinden uzaklaştırır. Her ikisi de dinin muhtevasına zarar verir. (F.K.)

Bu Sayfa 2011-10-30 Tarihinden Beri 1560 Kez Okundu.
Kaynak: Diyanet


Reklamlar
Türkü Sözleri Başkentler Türkiye İller Yemek Tarifleri İl Plaka Kodları Son Depremler Telefon Kodları Ülke Telefon Kodları
Meteoroloji Son Durum Dini Açıklamalı Sözler 2012 Dini Günler
Doğum Günü Mesajları
Aşk Sözleri
Özlü Sözler
Anlamlı Sözler
Çocuk İçin Sözler
Kocam İçin Sözler
Karım İçin Sözler
Anneler Günü Mesajları
Babalar Günü Mesajları
Geçmiş Olsun Mesajları
Aile Sözleri
Teşvik Edici Sözler
Özel Gün Mesajları
Espirili Mesajlar
Aşk Espirileri
Maniler
Tekerlemeler
Erkek İçin Sözler
Dünyaya Yön Veren Sözler
Özlem Sözleri
Günaydın Mesajları
Anonim Sözler
Sevgi Sözleri
Ahlak Sözleri
Yalnızlık Sözleri
İyi Geceler Mesajları
Dostluk Sözleri
Atatürk Sözleri
Aşk Mesajları
Kandil Mesajları
Bayram Mesajları
Özür Sözleri
Ata Sözleri
Sevgililer Günü Mesajları
Evlilik Kutlama Mesajları
Muzip Sözler
Asker Mesajları
Taraftar Mesajları
Duygusal Mesajlar
Cuma Günü Mesajları
Öğrenci Mesajları
Espirili Sözler
Mutluluk Mesajları
Kadın İçin Sözler
Romantik Mesajlar
Kutlama Mesajları
Sevgi Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Kamyon Yazıları
Bilgi Üzerine Sözler
Ölüm Sözleri
Popüler Sözler
iletişim - hakkımızda - gizlilik
Genel